Jackwmasters has logged 93 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Never Take Sweets from a Stranger

Never Take Sweets from a Stranger

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Edit this entry  
08
Money Train

Money Train

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Woman Walks Ahead

Woman Walks Ahead

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
Edit this entry  
07
Possum

Possum

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
04
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Machete

Machete

2010
×
★★½
Edit this entry  
01
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Everest

Everest

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Town

The Town

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Speed

Speed

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★½
Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry