Tim has logged 39 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Showgirls

Showgirls

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leprechaun 3

Leprechaun 3

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Leprechaun 2

Leprechaun 2

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Crank

Crank

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry