jacob has logged 364 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
Edit this entry  
30
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
28
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Red State

Red State

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Cop Out

Cop Out

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Waterloo

Waterloo

1970
×
★★★★
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read prior review Edit this entry  
06
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rambo

Rambo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Man of the Year

Man of the Year

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★½
Edit this entry  
02
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
29
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry