Jacob has logged 51 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lynn and Lucy

Lynn and Lucy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rocks

Rocks

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Centurion

Centurion

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Django

Django

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Perfect 10

Perfect 10

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Make Up

Make Up

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wanted

Wanted

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry