Jacob has logged 188 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Battle of the Brick: Built for Combat

Battle of the Brick: Built for Combat

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in London

Lost in London

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry