Sort by

Jagat has logged 34 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Enai Noki Paayum Thota

Enai Noki Paayum Thota

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Vikrithi

Vikrithi

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
House Arrest

House Arrest

2019
×
★★
Edit this entry  
25
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ganagandharvan

Ganagandharvan

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Game Over

Game Over

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Android Kunjappan Version 5.25

Android Kunjappan Version 5.25

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Thattathin Marayathu

Thattathin Marayathu

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Action

Action

2019
×
★★
Edit this entry  
12
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Section 375

Section 375

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bala

Bala

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Swades

Swades

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Siruthai

Siruthai

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marconi Mathai

Marconi Mathai

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drive

Drive

2019
×
★★
Edit this entry