jaime ✨ has logged 172 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat City

Cat City

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
Read the review Edit this entry  
25
Slow West

Slow West

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Honeytrap

Honeytrap

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
WarGames

WarGames

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mascots

Mascots

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost River

Lost River

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Orca

Orca

1977
×
Read the review Edit this entry  
12
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
License to Drive

License to Drive

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hipsters

Hipsters

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Boy Bubby

Bad Boy Bubby

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry