Jaime has logged 50 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Rain

Rain

1929
×
★★★½
Edit this entry  
18
Body and Soul

Body and Soul

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Taxing Woman's Return

A Taxing Woman's Return

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Taxing Woman

A Taxing Woman

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Take Me Somewhere Nice

Take Me Somewhere Nice

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kuessipan

Kuessipan

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
CRSHD

CRSHD

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Firecrackers

Firecrackers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry