Jaime has logged 81 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jour de Fête

Jour de Fête

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soleil Ô

Soleil Ô

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
David and Lisa

David and Lisa

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Walk on the Wild Side

Walk on the Wild Side

1962
×
★★★
Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
California Suite

California Suite

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Planetary Nebula

Planetary Nebula

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry