Jaime has logged 81 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★
Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Haider

Haider

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Castle

The Castle

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
And the Ship Sails On

And the Ship Sails On

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Sidewalk Stories

Sidewalk Stories

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lamb

Lamb

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dogman

Dogman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Secret Garden

The Secret Garden

1949
×
★★★½
Edit this entry