jake_loew has logged 46 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Edit this entry  
28
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Simply Irresistible

Simply Irresistible

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Safety of Objects

The Safety of Objects

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Art: In the Absence of Light

Black Art: In the Absence of Light

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kiss Me, Petruchio

Kiss Me, Petruchio

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I've Heard the Mermaids Singing

I've Heard the Mermaids Singing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kissing Jessica Stein

Kissing Jessica Stein

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Outrageous Fortune

Outrageous Fortune

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Cairo Time

Cairo Time

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Strike!

Strike!

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Okja

Okja

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry