2020

jake_loew jake_loew’s year in review

Highest rated films

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • What the Constitution Means to Me

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Disclosure

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • First Cow

    ★★★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★★

  • Dogville

    ★★★★★

  • A Separation

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • The Hours

    ★★★★★

  • The Color Purple

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Breaking the Waves

    ★★★★★

  • Central Station

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★★

  • Secrets & Lies

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 291 Films watched
  • 24.2 Average per month
  • 5.6 Average per week

Milestones

First Film

First Cow

Mar 9

Most Watched

The Prom

twice

First Cow

twice

The Awful Truth

twice

Brief Encounter

twice

Last Film

Minari

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
186 films
Comedy
113 films
Romance
99 films
Thriller
49 films
Crime
34 films
Documentary
24 films
Mystery
20 films
Music
19 films
Horror
14 films
Action
14 films
USA
222 films
UK
57 films
France
19 films
Germany
9 films
Spain
5 films
Denmark
4 films
Sweden
3 films
Italy
3 films
Canada
3 films
Australia
3 films
English
270 films
French
28 films
German
16 films
Italian
16 films
Spanish
14 films
Chinese
5 films
Russian
5 films
Portuguese
4 films
Japanese
4 films
Latin
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 58 Added 180

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

jake_loew’s most liked review

Hillbilly Elegy

If Alicia Vikander can win an Oscar for The Danish Girl Glenn Close can certainly win an Oscar for this

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Batman & Robin
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Flying Lovers of Vitebsk

Films jake_loew watched in 2020

  • Minari
  • Da Kath & Kim Code
  • Spy
  • Falling in Love
  • Stoker
  • Soul
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • The Night of the Hunter
  • The Prom
  • My Man Godfrey
  • The Hours
  • Ninotchka
  • The River Wild
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • First Cow
  • The Dead
  • The Father
  • It Takes Two
  • Last Holiday
  • Dick Johnson Is Dead
  • Every Little Step
  • The Jinkx and DeLa Holiday Special
  • The Flying Lovers of Vitebsk
  • The Lives of Others
  • Call Center Blues
  • All That Jazz
  • The Innocents
  • Nomadland
  • Margot at the Wedding
  • Body Heat
  • The Christmas Setup
  • Let Them All Talk
  • The Amazing Quest of Ernest Bliss
  • The Prom
  • My Favorite Wife
  • Notting Hill
  • Red, White and Blue
  • Indiscreet
  • In Her Shoes
  • High Life
  • Bridget Jones's Diary
  • Yentl
  • A Brighter Summer Day
  • Blithe Spirit
  • Lovers Rock
  • I'm No Angel
  • Psycho
  • Mangrove
  • She Done Him Wrong
  • The Awful Truth
  • Music and Lyrics
  • About a Boy
  • The Undoing
  • Central Station
  • Promising Young Woman
  • The Big Chill
  • The Shop Around the Corner
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Dolly Parton's Christmas on the Square
  • Talk to Her
  • Frankenstein
  • Irma la Douce
  • An Affair to Remember
  • Happiest Season
  • Oliver Sacks: His Own Life
  • Joni Mitchell: Woman of Heart and Mind
  • The Family Stone
  • Pieces of April
  • Witness for the Prosecution
  • Rebecca
  • Hillbilly Elegy
  • Time
  • Home for the Holidays
  • The Queen's Gambit
  • Rebecca
  • Because I Said So
  • The 39 Steps
  • Reversal of Fortune
  • Amadeus
  • Union Depot
  • Great Expectations
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Three on a Match
  • Beau Travail
  • Down with Love
  • The Witch Who Came from the Sea
  • The Last Days of Disco
  • Martha Marcy May Marlene
  • Hungry Wives
  • Emma.
  • Pierrot le Fou
  • Double Indemnity
  • Roald Dahl's The Witches
  • Bonjour Tristesse
  • Halloweentown
  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story
  • I Married a Witch
  • A Face in the Crowd
  • Sullivan's Travels
  • Now, Voyager
  • I'll Be Gone in the Dark
  • The Way I See It
  • What the Constitution Means to Me
  • Badlands
  • To Be or Not to Be
  • Mother
  • Clemency
  • Addams Family Values
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Notorious
  • My Octopus Teacher
  • The Women
  • Woman of the Year
  • In the Heat of the Night
  • The Fugitive
  • North by Northwest
  • Driveways
  • The Invisible Man
  • Merrily We Go to Hell
  • Broadway Danny Rose
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical Fest
  • Lilies of the Field
  • Adam's Rib
  • The Fortune Cookie
  • The Awful Truth
  • Pickup on South Street
  • Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin
  • His Girl Friday
  • Holiday
  • To Catch a Thief
  • Charade
  • One True Thing
  • The African Queen
  • The Bridges of Madison County
  • All the President's Men
  • Modern Romance
  • Days of Heaven
  • Wild Things
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Onward
  • I Am Not a Witch
  • Slow West
  • Palm Springs
  • The Philadelphia Story
  • A Mighty Wind
  • Witness
  • Bringing Up Baby
  • Another Country
  • Summertime
  • Valentine
  • Drop Dead Gorgeous
  • Brief Encounter
  • Howard
  • Pickpocket
  • Parting Glances
  • The 400 Blows
  • I Killed My Mother
  • Come Back, Little Sheba
  • Come and See
  • Henry Gamble's Birthday Party
  • A Separation
  • Rear Window
  • The Usual Suspects
  • I Know Where I'm Going!
  • An American Pickle
  • Showbiz Kids
  • Raising Arizona
  • Brief Encounter
  • The Cranes Are Flying
  • Black Narcissus
  • Bicycle Thieves
  • Black Is King
  • Luce
  • Stand by Me
  • The Dark Knight
  • Searching
  • Hearts Beat Loud
  • The Rider
  • Thunder Road
  • The Way He Looks
  • Batman Begins
  • Eighth Grade
  • Far from Heaven
  • Pride
  • Bad Education
  • Batman & Robin
  • Bullets Over Broadway
  • The Remains of the Day
  • Batman Forever
  • The Living End
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • Chungking Express
  • Batman Returns
  • The Long Day Closes
  • Metropolitan
  • Min and Bill
  • Batman
  • The Piano Teacher
  • California Suite
  • Wag the Dog
  • Naked
  • Ford v Ferrari
  • Ordinary Love

See all 291

World map

Highly rated films jake_loew is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Shiva Baby
  • Red Post on Escher Street
  • Summerland
  • Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train
  • Identifying Features
  • An Evening with Tim Heidecker

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more