Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Black Art: In the Absence of Light

    ★★★★

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • Framing Britney Spears

    ★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • The Rider

    ★★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★★

  • Steel Magnolias

    ★★★★★

  • Radio Days

    ★★★★★

  • Crossing Delancey

    ★★★★★

  • Hester Street

    ★★★★★

  • Strangers in Good Company

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★½

  • Yi Yi

    ★★★★½

  • Collective

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 158 Films watched
  • 39.5 Average per month
  • 9.9 Average per week

Milestones

First Film

Education

Jan 2

Last Film

Empire Records

Apr 15

Genres, countries & languages

Drama
90 films
Comedy
64 films
Romance
41 films
Fantasy
16 films
Thriller
16 films
Documentary
15 films
Crime
13 films
Adventure
13 films
Family
12 films
Animation
10 films
USA
117 films
UK
19 films
France
19 films
Italy
8 films
Canada
8 films
Germany
7 films
Netherlands
4 films
Luxembourg
3 films
China
3 films
Greece
3 films
English
138 films
French
21 films
Italian
12 films
Spanish
7 films
Russian
5 films
German
5 films
Turkish
4 films
Portuguese
3 films
Arabic
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 61 Added 158

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

jake_loew’s most liked review

I Care a Lot

★★½

Ugh, I need to take a shower 
(Chris Messina graying is pornography)

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Yi Yi
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Blank Check
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Tenet
Average weighted rating:

3.5

Most Obscure

Kiss Me, Petruchio
Average weighted rating:

3.6

Films jake_loew watched in 2021

  • Empire Records
  • The White Tiger
  • Love and Monsters
  • Rocks
  • The Midnight Sky
  • Educating Rita
  • Pinocchio
  • Yes-People
  • Opera
  • If Anything Happens I Love You
  • Genius Loci
  • Burrow
  • Kapaemahu
  • Over the Moon
  • Hunger Ward
  • A Love Song for Latasha
  • A Concerto Is a Conversation
  • Do Not Split
  • Colette
  • Quo Vadis, Aida?
  • I Know What You Did Last Summer
  • Tenet
  • The One and Only Ivan
  • Fools Rush In
  • Wolfwalkers
  • Scooby-Doo
  • White Eye
  • The Letter Room
  • Two Distant Strangers
  • Feeling Through
  • The Present
  • Being John Malkovich
  • On the Rocks
  • The Trial of the Chicago 7
  • Speed
  • Spree
  • Only Angels Have Wings
  • Radio Days
  • O Fantasma
  • Xanadu
  • The Life Ahead
  • The Most Dangerous Game
  • Georgy Girl
  • Greyhound
  • The Palm Beach Story
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Bernice Bobs Her Hair
  • Pieces of a Woman
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Another Round
  • One Night in Miami...
  • Collective
  • Mank
  • Mulan
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Caravaggio
  • Sound of Metal
  • Rope
  • Ghost
  • The Mole Agent
  • Penny Serenade
  • Steel Magnolias
  • Stepmom
  • An Unmarried Woman
  • Betty Tells Her Story
  • Only Lovers Left Alive
  • Topper
  • Pygmalion
  • You Only Live Once
  • Between the Lines
  • The Player
  • Black Girl
  • Judas and the Black Messiah
  • Anatomy of a Murder
  • Strangers in Good Company
  • Serendipity
  • In a Lonely Place
  • The Lady Eve
  • The Opposite of Sex
  • Adaptation.
  • When I Get Home
  • Panic Room
  • Orlando
  • Inside Man
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • She Done Him Wrong
  • The Old Dark House
  • Mr. Blandings Builds His Dream House
  • Husbands and Wives
  • Jerry Maguire
  • Bell, Book and Candle
  • Hester Street
  • Eve's Bayou
  • The Talk of the Town
  • The Rider
  • Simply Irresistible
  • Caché
  • The Grass Is Greener
  • The Safety of Objects
  • I Care a Lot
  • Black Art: In the Absence of Light
  • The Sweet Hereafter
  • Now and Then
  • Synecdoche, New York
  • Jumanji
  • That Touch of Mink
  • The Ice Storm
  • The Truffle Hunters
  • The Music Man
  • Two of Us
  • Kiss Me, Petruchio
  • Martin Eden
  • Design for Living
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • The Bachelor and the Bobby-Soxer
  • Crossing Delancey
  • The Passion of Joan of Arc
  • I've Heard the Mermaids Singing
  • I Am Love
  • Kissing Jessica Stein
  • Mustang
  • Framing Britney Spears
  • The Manchurian Candidate
  • Outrageous Fortune
  • The Forty-Year-Old Version
  • The Faculty
  • Cairo Time
  • Mona Lisa Smile
  • Strike!
  • Okja
  • Yi Yi
  • Dick
  • Beanpole
  • Certain Women
  • Daisies
  • City of God
  • Village of the Damned
  • The Station Agent
  • And Then We Danced
  • It Happened One Night
  • The Black Cat
  • Bacurau
  • The Surrogate
  • Things to Come
  • Yes, God, Yes
  • Apples
  • Blank Check
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • ariana grande: excuse me, i love you
  • Fantastic Mr. Fox
  • Marvin's Room
  • Arsenic and Old Lace
  • The Wizard of Oz
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Moonstruck
  • Defending Your Life
  • Kath & Kimderella
  • Education

World map

Highly rated films jake_loew is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon
  • Nobody

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more