Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lost Valentine

The Lost Valentine

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The House

The House

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Primal

Primal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Ray Donovan: The Movie

Ray Donovan: The Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How to Succeed in Business Without Really Trying

How to Succeed in Business Without Really Trying

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Ragtime

Ragtime

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Bellissima

Bellissima

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Greatest Story Ever Told

The Greatest Story Ever Told

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Looks That Kill

Looks That Kill

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boy

Boy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry