Jake has logged 104 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★
Edit this entry  
30
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sanfield

Sanfield

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Swimming Out Till the Sea Turns Blue

Swimming Out Till the Sea Turns Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arizona Dream

Arizona Dream

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
Isadora's Children

Isadora's Children

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sheltering Sky

The Sheltering Sky

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
In the Air Tonight

In the Air Tonight

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Days

Days

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Look Then Below

Look Then Below

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Isabella

Isabella

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Stump the Guesser

Stump the Guesser

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Night at the Opera

A Night at the Opera

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Her Name Was Europa

Her Name Was Europa

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Time

Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
20
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Devil's Doorway

Devil's Doorway

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Her Socialist Smile

Her Socialist Smile

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tango of the Widower and Its Distorting Mirror

The Tango of the Widower and Its Distorting Mirror

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Tragic Jungle

Tragic Jungle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Fauna

Fauna

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sing Me a Lullaby

Sing Me a Lullaby

2020
×
Edit this entry  
14
Scars

Scars

2020
×
Edit this entry  
14
Sinking Ship

Sinking Ship

2020
×
Edit this entry  
14
Stephanie

Stephanie

2020
×
Edit this entry