nora has logged 51 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ask Father

Ask Father

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Young Mr. Jazz

Young Mr. Jazz

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Graduated, But...

I Graduated, But...

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Billy Blazes, Esq.

Billy Blazes, Esq.

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
17
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hair

Hair

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
NO

NO

×
Read the review Edit this entry  
13
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
And Everything Is Going Fine

And Everything Is Going Fine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Awaiting Her

Awaiting Her

2010
×
★★
Read the review Edit this entry