JakeReid has logged 73 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A-X-L

A-X-L

2018
×
★½
Edit this entry  
22
Rim of the World

Rim of the World

2019
×
½
Edit this entry  
21
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Last Full Measure

The Last Full Measure

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry