Jakob has logged 346 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry