Jakob has logged 69 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Roads

Four Roads

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
300

300

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Apostle

Apostle

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Creating an Army of the Dead

Creating an Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Underwater

Underwater

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
Edit this entry  
17
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Edit this entry  
15
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halston

Halston

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
history of japan

history of japan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry