jakobjonathan has logged 171 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spy

Spy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Otto's Eleven

Otto's Eleven

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry