• Spy

    Spy

    ★★½

    I always remembered Spy as one of the worse comedies, but on a rewatch it was actually pretty enjoyable. It's still not good, but it's quite entertaining if you want to see "that kind of movie".
    Rating: ★½ —> ★★½

  • Black Swan

    Black Swan

    ★★★★★

    I saw this a while ago but forgot to log it, and what can I say? It's perfect, it's flawless. 

    Black Swan manages to create a tense and anxiety inducing atmosphere through fantastic cinematography and the best female acting performance I've seen so far. I know the movie isn't for everyone because it's not light entertainment on the side, but it's amazing in every way.  

    I have nothing to criticize about this, nothing!
    Black Swan is truly a masterpiece.

  • The Addams Family

    The Addams Family

    ★★★½

    This is so off but in a good way. 
    The bizarreness is just very enjoyable.

  • Scream

    Scream

    ★★★★½

    This is so 90s, I love it!

    Btw, if u have seen the movie look at my liked reviews, there some funny ones in there. But if u haven’t seen Scream yet don’t look at them. On the one hand it won’t be funny if u don’t understand it and on the other hand you shouldn’t be spoiled about this amazing movie. It was so much better than I expected, truly a thrilling picture!
    If u have watched movies like…

  • End of Watch

    End of Watch

    ★★★½

    I have mixed feelings about this.

    One the one hand I was surprised about this movie. Especially the chemistry between the protagonists feels so real and the end was very emotional but on the other hand this is just wasted potential.

    With a more skillful director and some changes here and there this could have been a 4 to 4,5 star movie but the way it turned out I was a little disappointed sometimes. Still, there were a lot of great moments though especially at the end.

    Decent 3.5 stars

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★½

    I didn’t rewatch this but….


    Did they actually know the real Zodiac Killer now?!? I just heard about it. Is it real or is it fake?

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★★

    I watched this almost 2 months ago and somehow didn’t log it. And what should I say it was perfect, probably my favorite animated movie atm along with ITSV. It just looks soooooooooo good and the end was very emotional. I didn’t expect this at all, absolutely fantastic.

    Low to decent 5 stars

    And to the ones that asked me about Dune. The review is almost done. The problem is that I write a lot of exams in school rn so I don’t have that much time but it will be finished in the next few days. Don’t expect too much though.

  • Crazy, Stupid, Love.

    Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★

    This is basically American Beauty but with a Happy End and with Barney Stinson

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★

    I went into Squid Game with very low expectations because it looked like standard Netflix trash to me. I actually only watched the series because a friend eagerly recommended it to me, but in the end I really liked it. Of course, it has flaws, but I was quite surprised by the characters and acting, especially because I thought those would be the worst aspects. Squid Game is actually very well written and also has stunning cinematography. The ending didn't…

  • The Pursuit of Happyness

    The Pursuit of Happyness

    ★★★★½

    I didn't really have high expectations when I decided to watch Pursuit of Happyness, so I was even more surprised by the result. The film convinced me right away and this conviction lasted the whole time. I was more than amazed, but I can still understand if others don't see it that way. It feels strange to give this film 4.5 stars, but since I always rate on pure enjoyment, I'll stick with it.
    Pursuit of Happyness is a touching…

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★½

    Most of the times when i hear about this movie it’s about Anton Chigurh (Javier Bardem) on some “Best Serial Killers” or “best psychos in movies” lists but the rest of the movie is just as good as he is. The acting, the cinematography, the storytelling and the plot itself. All absolutely fantastic! And there is also a message behind all this! I really have NOTHING to criticize which is why I’m thinking of rating NCFOM 5 instead of 4.5. …

  • Dune

    Dune

    Review soon.