Jakub has logged 109 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Staircase

The Staircase

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Print the Legend

Print the Legend

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In Bruges

In Bruges

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Freakonomics

Freakonomics

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
After Porn Ends

After Porn Ends

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission Blue

Mission Blue

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Super

Super

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
E-Team

E-Team

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cove

The Cove

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Virunga

Virunga

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Noah

Noah

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Edit this entry