John has logged 234 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting Hour: Don't Think About It

The Haunting Hour: Don't Think About It

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Village

The Village

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
People Just Do Nothing: Big in Japan

People Just Do Nothing: Big in Japan

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Audition

Audition

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Child of Rage: A Story of Abuse

Child of Rage: A Story of Abuse

1990
×
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Cars

Cars

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry