• Beetlejuice

  • Neo Tokyo

    ★★★½

  • The Princess Bride

  • Daughter of the Nile

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★½

  • Castle in the Sky

  • Aliens

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Terrorizers

    ★★★½

  • My Life as a Dog

    ★★★

  • Tampopo

  • Teen Wolf

  • Back to the Future

  • Sacrificed Youth

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • The Karate Kid

  • Sixteen Candles

    ★★★½

  • Michael Jackson's Thriller

  • Return of the Jedi

  • The Thing

    ★★★★★

  • Room 666

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★½

  • Alien

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Lupin the Third: The Mystery of Mamo

    ★★★

  • The Wiz

  • Killer of Sheep

  • Star Wars

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Hedgehog in the Fog

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Original Cast Album: Company

    ★★★½

  • The Prime of Miss Jean Brodie

  • Lupin the Third: Pilot Film

    ★★★

  • Romeo and Juliet

  • Time Piece

    ★★★★

  • Empire

  • Mario Banana I

  • Go! Go! Go!

  • Mothlight

  • High and Low

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★½

  • Bridges-Go-Round

  • A Man Escaped

    ★★★★

  • Friendly Persuasion

  • Blinkity Blank

  • Rear Window

    ★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • Neighbours

  • Cinderella

  • Bicycle Thieves

  • Bambi

  • Citizen Kane

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★

  • The Good, the Bad and the Hungry