• Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    ★★

    Is there an audience for this in 2021? This should have just been released six years ago, at the same time as the Divergent series. It doesn't even have to be better! It just doesn't make any sense for this to be released now.

  • Rouge

    Rouge

    ★★★½

    men aint shit

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Incredibly conflicting opinions on this!

    Why did it feel the need to be funny in the third act all of a sudden. Of course Bo made jokes throughout the film, but it was in a cringey flirty way. All of a sudden Schmidt comes out of the wood works and starts making shit funny at what's supposed to be the darkest part of the movie. Who asked for this? Can we tell whoever asked for this that they're wrong and…

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★★

    After the screening the line for the men's bathroom was so long. I peaked around the corner to see only three women in line for the women's. Maybe you've never seen this before. Maybe you're asking yourself "why is that?" You already know the answer.

  • Ratatoing

    Ratatoing

    ½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Death to all rats, but that one rat lady could get it ahaha.

  • Sacrificed Youth

    Sacrificed Youth

    ★★★★

    Having learned a lot about the cultural revolution this was a new refreshing point of view for me. It was beautiful and tragic, but from a different perspective I had not seen before.

  • Ghost in the Shell

    Ghost in the Shell

    I genuinely have no fucking idea.

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    Rewatched for school and this ended up having such a profound effect on me. I watched this as a junior in high school as a baby cinephile who watched this on a whim. Now I'm rewatching three years later so I can re-enact a scene for a class at my dream school. Kinda surreal, kinda heartwarming, kinda cute.

    As for the actual content of the film, BOY did I take away a lot more this time. Since watching for the…

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★★★★

    I forgot I was watching a movie. They're right about Wong Kar Wai this was an experience!

  • Daughter of the Nile

    Daughter of the Nile

    ★★★½

    I was gonna say this was a romanticization of the 1980s and teenage life that I wanted to live in and then literally the next scene said "nope!" Music slapped regardless.

  • The Room

    The Room

    ½

    The sexless cut

  • Dating & New York

    Dating & New York

    ★★★

    Millennial film noir