• No Time to Die

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Paddington

    ★★★★

  • American Sniper

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • The Great Gatsby

    ★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★

  • Argo

    ★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★½

  • The Artist

    ★★★★

  • A Separation

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★½

  • The King's Speech

    ★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★½

  • The Hurt Locker

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    ★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★½

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★

  • City of God

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★

  • Gladiator

    ★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • Titanic

    ★★★½

  • Heat

    ★★★★

  • Toy Story

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • Braveheart

    ★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★½

  • Three Colors: White

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • Unforgiven

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★½

  • Boyz n the Hood

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½