James has logged 42 entries for films during May 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read the review Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
10
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★½
Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★½
Edit this entry  
05
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Eden of the East Movie II: Paradise Lost

Eden of the East Movie II: Paradise Lost

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Eden of the East Movie I: The King of Eden

Eden of the East Movie I: The King of Eden

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
The shadows stayed behind

The shadows stayed behind

2011
×
Edit this entry  
01
Oh boy, oh boy, where is your porcelain toy?

Oh boy, oh boy, where is your porcelain toy?

2011
×
Edit this entry  
01
Day Dream

Day Dream

2012
×
★★
Edit this entry  
01
Nightmare

Nightmare

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Staring Contest

Staring Contest

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dark Days

Dark Days

2012
×
★★½
Edit this entry  
01
Dream

Dream

2010
×
★★
Edit this entry  
01
Regret

Regret

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Dinner

Dinner

2012
×
½
Edit this entry  
01
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry