James has logged 33 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Edit this entry  
27
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
27
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Fullmetal Alchemist The Movie: The Sacred Star of Milos

Fullmetal Alchemist The Movie: The Sacred Star of Milos

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★
Edit this entry  
09
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
01
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry