Sort by

Michael James has logged 251 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pasanga 2

Pasanga 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bhale Manchi Roju

Bhale Manchi Roju

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Concussion

Concussion

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Bhooloham

Bhooloham

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Dilwale

Dilwale

2015
×
★½
Edit this entry  
21
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bajirao Mastani

Bajirao Mastani

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thangamagan

Thangamagan

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
100 Days Of Love

100 Days Of Love

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Eetti

Eetti

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Charlie

Charlie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Urumeen

Urumeen

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Salvador

Salvador

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tamasha

Tamasha

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Uppu Karuvadu

Uppu Karuvadu

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inji Iduppazhagi

Inji Iduppazhagi

2015
×
★★
Edit this entry  
28
144

144

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Oru Vadakkan Selfie

Oru Vadakkan Selfie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Athadu

Athadu

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kumari 21F

Kumari 21F

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Oru Naal Iravil

Oru Naal Iravil

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Hey Ram

Hey Ram

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Virumaandi

Virumaandi

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prem Ratan Dhan Payo

Prem Ratan Dhan Payo

2015
×
Edit this entry  
16
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vedhalam

Vedhalam

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thoongaavanam

Thoongaavanam

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Titli

Titli

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ennu Ninte Moideen

Ennu Ninte Moideen

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Muthu

Muthu

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Naanum Rowdydhaan

Naanum Rowdydhaan

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Haram

Haram

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
10 Endrathukulla

10 Endrathukulla

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pyaar Ka Punchnama 1

Pyaar Ka Punchnama 1

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bruce Lee - The Fighter

Bruce Lee - The Fighter

2015
×
Edit this entry  
19
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Talvar

Talvar

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry