Sort by

Michael James has logged 212 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Kalakalappu

Kalakalappu

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Majili

Majili

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Geetha Govindam

Geetha Govindam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Most Eligible Bachelor

Most Eligible Bachelor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raja Raja Chora

Raja Raja Chora

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor

Doctor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lift

Lift

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Story

Love Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kate

Kate

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kaanekkaane

Kaanekkaane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tuck Jagadish

Tuck Jagadish

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kasada Tabara

Kasada Tabara

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Domino

Domino

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fan

The Fan

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Revenge

Revenge

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
#Home

#Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Netrikann

Netrikann

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Shershaah

Shershaah

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry