Sort by

Michael James has logged 19 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kala

Kala

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nayattu

Nayattu

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hero

Hero

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Silent Forest

The Silent Forest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dissident

The Dissident

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Distant

Distant

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry