James has logged 170 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Michael McIntyre: Hello Wembley

Michael McIntyre: Hello Wembley

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Get Hard

Get Hard

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mirrors

Mirrors

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scary Movie 5

Scary Movie 5

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All or Nothing: Manchester City

All or Nothing: Manchester City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Promotion

The Promotion

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Role Models

Role Models

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Daliso Chaponda: What The African Said...

Daliso Chaponda: What The African Said...

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
KSI: Can't Lose

KSI: Can't Lose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Troy

Troy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Delivery Man

Delivery Man

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Captive

The Captive

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry