Jacob has logged 40 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blast Beat

Blast Beat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Charm City Kings

Charm City Kings

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
23
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Antonyms of Beauty

Antonyms of Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Urban Rashomon

Urban Rashomon

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Edit this entry  
03
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry