• Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

    Pros

    - Great comic book and video game like aesthetic
    - Mindless fun gets pretty much straight to the action
    - Great visual effects and gets fairly dark when it wants to

    Cons

    - Terrible music kills any tension
    - Dialogue and plot isn't great
    - Pacing all over the place
    - Steppenwolf's voice is very questionnable

    Better than the original but everyone knows that🙌

  • The Tree of Life

    The Tree of Life

    ★★★★★

    All-time favourite

    This is a revised review for my favourite film as i feel i have much more to say after watching it pretty much constantly.

    For me, the film feels like an existential crisis perceived through the mind of Sean Penn's character. I've heard people say the creation sequence is too 'over the top' but for me this part represents what this man is thinking.

    Have u never had a thought which gradually blows out of proportion involving questionning…

  • Before Midnight

    Before Midnight

    ★★★★★

    This review is for all three films

    Felt the need to review these films properly as they are a top 5 of all time for me.🙌

    If you haven't watched the before trilogy yet because it looks like just your average cheesy love story then hopefully i can convince you otherwise.

    The fact that this trilogy was shot over almost 20 years in real time with the same actors is already enough of a selling point for why you should…

  • Spring Breakers

    Spring Breakers

    ★★★★★

    One of the most misunderstood and underrated films on letterboxd, still can't believe how this is a 2.9 overall.

    Firstly, from a technical perspective the camerawork reminds me of Gaspar Noé's (Benoît Debie worked on Climax and Enter the Void) in the way that the vibrant colours help conjure a dreamlike and almost psychedelic feeling.

    The soundscape is sheer perfection as Cliff Martinez matches the video game like quality of the movie. I also love the use of Skrillex's 'Scary…

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    Best trilogy of all time no question for me🙌

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This has been on my watchlist for ages

    Some very interesting moral dilemmas explored within the film along with some excellent character study especially when talking about France's Mcdormand's character Mildred.
    What I love about her character is that she genuinely has flaws and therefore feels very human in that respect.
    The exploration of anger and to what point it is justified feels especially honest and heartfelt.

    Sadly, the soundscape let this one down a lot for me from the…

  • A Hidden Life

    A Hidden Life

    ★★★★★

    YES YES YES!!
    Thank god for Terrence Malick...
    (Full review coming soon)

  • Dazed and Confused

    Dazed and Confused

    ★★★★★

    Linklater does it again.

    There always comes a point during this director's films where I'm surprised by how invested I am towards every aspect of the movie and this is mostly due to the fact that you almost forget you're watching one.

    Richard Linklater's direction and script on top of the performances he draws out of everyone help conjure a real sense of immersion and truthfulness that is hard to find in other coming of age movies.

    Didn't think I'd love this one as much as I did! 🙏

  • The Thin Red Line

    The Thin Red Line

    ★★★★

    Part of my best war films list

    For me this is very much a film of two halves,

    The first half plays off the connection between the soldiers and nature during moments of conflict which prove to be both mesmerising and a unique take on the way a war film can be told.

    I loved certain scenes where fleeting moments of natural beauty would play out just before something horrific happens, providing a very poignant contrast (this is what I…

  • The Wind Rises

    The Wind Rises

    ★★★★

    Part of this week's Ghibli binge

    The animation, soundscape and editing in this film contribute to some beautiful and vivid pieces of scenery that I really connected to.

    Unfortunately, I felt like the film suffered from pacing problems and i felt quite a strong lack of interest in the characters.

    Still worth seeing, as it is a slightly underrated ghibli film imo🙌

  • Knight of Cups

    Knight of Cups

    ★★½

    Really wanted to like this one....

  • The Tree of Life

    The Tree of Life

    ★★★★★

    Watching this film on a weekly basis was such a good decision😂