2021

Jj🍦 Jj🍦’s year to date

Highest rated films

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • The Hangover

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 176 Films watched
  • 35.2 Average per month
  • 8.8 Average per week

Milestones

First Film

Rashomon

Jan 4

Most Watched

The Tree of Life

 10 times

Before Midnight

5 times

Before Sunset

4 times

Spring Breakers

4 times

The Fall

4 times

Last Film

12 Years a Slave

May 9

Genres, countries & languages

Drama
139 films
Romance
38 films
Comedy
35 films
Thriller
32 films
Crime
30 films
Fantasy
28 films
Mystery
15 films
Action
14 films
History
14 films
Animation
14 films
USA
100 films
France
28 films
Japan
28 films
UK
23 films
Italy
19 films
Germany
13 films
Canada
6 films
Switzerland
6 films
Denmark
5 films
Greece
5 films
English
126 films
French
31 films
Japanese
28 films
German
21 films
Italian
17 films
Latin
10 films
Spanish
10 films
Russian
6 films
Czech
6 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 131 Added 249

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jj🍦’s most liked review

The Tree of Life

★★★★★

Watching this film on a weekly basis was such a good decision😂

More reviews

Jj🍦’s most liked list

Trippy🤯

Visual Mindfuck.
Open to recommendations👍

More lists

Highs and lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Spring Breakers
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Seto and Utsumi
Average weighted rating:

3.5

Films Jj🍦 watched in 2021

  • 12 Years a Slave
  • T2 Trainspotting
  • Before Midnight
  • Voyage of Time: Life's Journey
  • Russian Ark
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • PlayTime
  • To the Wonder
  • Gravity
  • Greener Grass
  • Trainspotting
  • Spring Breakers
  • Zack Snyder's Justice League
  • Minari
  • Antiporno
  • The Tree of Life
  • The Nice Guys
  • The Neon Demon
  • Into the Wild
  • Before Midnight
  • Spring Breakers
  • The Tree of Life
  • House of Tolerance
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Spring Breakers
  • Before Midnight
  • Y Tu Mamá También
  • Under the Skin
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Spring Breakers
  • Sin City
  • Paterson
  • A Hidden Life
  • Another Round
  • Palm Springs
  • Seto and Utsumi
  • Nomadland
  • Sound of Metal
  • In the Mood for Love
  • Before Sunset
  • Mandy
  • The New World
  • Dog Day Afternoon
  • The Graduate
  • Victoria
  • Paprika
  • Badlands
  • American Beauty
  • Nightcrawler
  • La Haine
  • Seven Samurai
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • A Hidden Life
  • A Special Day
  • Breathless
  • Three Colors: Blue
  • Three Colors: Red
  • Life Is Beautiful
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • The Fall
  • The Tree of Life
  • The Fall
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Joker
  • Dazed and Confused
  • The Tree of Life
  • The Thin Red Line
  • A Beautiful Mind
  • Ponyo
  • Porco Rosso
  • Antichrist
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Cat Returns
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Wind Rises
  • Knight of Cups
  • The Tree of Life
  • Mangrove
  • Se7en
  • The Tree of Life
  • Your Name.
  • L'Avventura
  • Before Midnight
  • Children of Men
  • Before Sunset
  • Castle in the Sky
  • Network
  • Nuts in May
  • A Field in England
  • The Tree of Life
  • Nights of Cabiria
  • Punch-Drunk Love
  • Moonrise Kingdom
  • La Belle Époque
  • Sicario
  • The 400 Blows
  • Tokyo Story
  • Il Sorpasso
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • The Tree of Life
  • This Is Spinal Tap
  • La Strada
  • Inside Llewyn Davis
  • Cinema Paradiso
  • Lady Bird
  • Sansho the Bailiff
  • La Notte
  • Yojimbo
  • Red Beard
  • The Pianist
  • Ikiru
  • Throne of Blood
  • The Fountain
  • Harakiri
  • The Tree of Life
  • Life of Brian
  • Mandy
  • The Lighthouse
  • Life Is Beautiful
  • The Fall
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Suspiria
  • Some Like It Hot
  • Trainspotting
  • Paris, Texas
  • The Hangover
  • Superbad
  • Saving Private Ryan
  • 12 Angry Men
  • American History X
  • Nightcrawler
  • Dogville
  • The Nightingale
  • Bicycle Thieves
  • Soul
  • Before Sunrise
  • The Truman Show
  • Samsara
  • Cyrano de Bergerac
  • Vertigo
  • Rear Window
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Chinatown
  • The Third Man
  • The Tree of Life
  • Daisies
  • The Fall
  • City of God
  • Close-Up
  • Stalker
  • Andrei Rublev
  • Funeral Parade of Roses
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Marketa Lazarová
  • David Bowie: The Last Five Years
  • Adaptation.
  • Mustang
  • M
  • Life Is Beautiful
  • Memento
  • High and Low
  • After Hours
  • North by Northwest
  • Dreams
  • Blue Velvet
  • Paths of Glory
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Grave of the Fireflies
  • Anomalisa
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Perfect Blue
  • Rashomon

World map

Highly rated films Jj🍦 is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more