• Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • Don't Look Up

    ★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • Candyman

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Old

    ★★½

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Luca

    ★★★½

  • In the Heights

    ★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★

  • Cruella

    ★★★★

  • The Woman in the Window

    ★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Happiest Season

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★

  • South Park: The Pandemic Special

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • I Care a Lot

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Black Is King

    ★★★★½

  • Host

    ★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich

    ★★½

  • Unsettling Scenes

  • The Half of It

    ★★★

  • Normal People

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★½

  • Mulan

    ★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • All the Bright Places

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • Fantasy Island

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Relic

    ★★½

  • Possessor

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★