Sort by

Jani has logged 86 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Everest

Everest

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rendel

Rendel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ragged Life of Juice Leskinen

Ragged Life of Juice Leskinen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kummeli Goldrush

Kummeli Goldrush

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Requiem from the Darkness

Requiem from the Darkness

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Submarine 707 Revolution

Submarine 707 Revolution

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Born in Heinola

Born in Heinola

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Le Bal

Le Bal

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Bastard

Beauty and the Bastard

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Promise

Promise

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Game Over

Game Over

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vendetta at Dawn

Vendetta at Dawn

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Killer Caliber .32

Killer Caliber .32

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Return of Shanghai Joe

Return of Shanghai Joe

1975
×
Read the review Edit this entry  
20
Raspberry Boat Refugee

Raspberry Boat Refugee

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Accattone

Accattone

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hawks and Sparrows

Hawks and Sparrows

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Your Lie in April

Your Lie in April

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
More Dollars for the MacGregors

More Dollars for the MacGregors

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
One Dollar Too Many

One Dollar Too Many

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Reward's Yours... The Man's Mine

The Reward's Yours... The Man's Mine

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
10,000 Dollars for a Massacre

10,000 Dollars for a Massacre

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Quintana: Dead or Alive

Quintana: Dead or Alive

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
May God Forgive You... But I Won't

May God Forgive You... But I Won't

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Allegro Non Troppo

Allegro Non Troppo

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Devil's Mark

The Devil's Mark

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Baccano!

Baccano!

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Name Is Mallory... M Means Death

My Name Is Mallory... M Means Death

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fighters from Ave Maria

Fighters from Ave Maria

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
God Made Them... I Kill Them

God Made Them... I Kill Them

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
You're Jinxed, Friend, You've Met Sacramento

You're Jinxed, Friend, You've Met Sacramento

1972
×
★½
Read the review Edit this entry