jannah has logged 147 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miss Saigon

Miss Saigon

2016
×
Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
28
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Clueless

Clueless

1995
×
Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Die Beautiful

Die Beautiful

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Art of Style: Jean Cocteau

Art of Style: Jean Cocteau

2018
×
Edit this entry  
06
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry