• Paddington

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Over the Garden Wall

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Maze Runner

  • The Theory of Everything

  • Nightcrawler

  • Guardians of the Galaxy

  • Lucy

  • Maleficent

  • Edge of Tomorrow

  • Mommy

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon 2

  • The Fault in Our Stars

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★★

  • Divergent

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Boyhood

  • Frank

  • The Babadook

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

  • The Secret Life of Walter Mitty

  • The Tale of the Princess Kaguya

  • Frozen

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • Thor: The Dark World

  • Coherence

    ★★½

  • Enemy

    ★★★★

  • Begin Again

  • Prisoners

  • Under the Skin

  • About Time

    ★★½

  • We're the Millers

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Kick-Ass 2

  • Man of Steel

  • The Purge

  • Blue Is the Warmest Color

    ½

  • The Great Gatsby

  • Iron Man 3

    ★★★

  • The Conjuring

  • Short Term 12

  • Warm Bodies

  • Before Midnight

  • The Spectacular Now

  • Les Misérables

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

  • Pitch Perfect

  • Hotel Transylvania

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

  • Spring Breakers

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Ted

  • The Amazing Spider-Man

  • Brave

    ★★★★

  • The Avengers

  • The Hunger Games

  • Sinister

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

  • The Intouchables

  • Hugo

  • The Help

  • Captain America: The First Avenger

  • Friends with Benefits

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • Midnight in Paris

  • Thor