Thom has logged 275 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tron

Tron

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pioneer

Pioneer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Reisen til julestjernen

Reisen til julestjernen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
5 Days of War

5 Days of War

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elysium

Elysium

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fame

Fame

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
An Unfinished Life

An Unfinished Life

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lucky One

The Lucky One

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Center Stage

Center Stage

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Time Machine

The Time Machine

2002
×
Read the review Edit this entry  
10
Pompeii: The Last Day

Pompeii: The Last Day

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Read the review Edit this entry