Jarad has logged 302 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - The Man and His Work

1984
×
Edit this entry  
01
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Pure Cinema: Joe Napolitano on Brian De Palma's Body Double

Pure Cinema: Joe Napolitano on Brian De Palma's Body Double

×
Edit this entry  
07
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
04
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Emerica - Green

Emerica - Green

2020
×
Edit this entry  
12
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mark Suciu - Verso

Mark Suciu - Verso

×
Read the review Edit this entry  
06
The Crowd Around the Cowboy

The Crowd Around the Cowboy

1969
×
Edit this entry