jarby has logged 174 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★
Edit this entry  
03
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
Hostel

Hostel

2005
×
★★
Edit this entry  
03
Powder Keg

Powder Keg

2001
×
★★
Edit this entry  
01
LOL

LOL

2012
×
½
Edit this entry  
25
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider

Spider

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
November

November

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nude on the Moon

Nude on the Moon

1961
×
★★½
Edit this entry  
01
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Edit this entry  
19
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★
Edit this entry  
19
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry