Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Boys State

Boys State

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
13
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★½
Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
We Broke Up

We Broke Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
Edit this entry  
15
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
LuLaRich

LuLaRich

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
31
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry