Jasmim has logged 172 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Don't Make Waves

Don't Make Waves

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fleeting

Fleeting

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eye of the Devil

Eye of the Devil

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hotel

Hotel

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sócrates

Sócrates

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Greta

Greta

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
No End

No End

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Domain

The Domain

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Class Relations

Class Relations

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Our House

Our House

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Scar

The Scar

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Goodbye Uncle Tom

Goodbye Uncle Tom

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Felix and Meira

Felix and Meira

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Variações: Guardian Angel

Variações: Guardian Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Adoption

Adoption

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry