Jason the Feature Creature has logged 290 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tricked

Tricked

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Children

The Children

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Bug

Bug

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry