Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
13
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Balto

Balto

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
Read the review Edit this entry  
17
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Swiss Family Robinson

Swiss Family Robinson

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
As the Light Goes Out

As the Light Goes Out

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing on the Doorstep

The Thing on the Doorstep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
House

House

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Iceman

Iceman

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Days on Mars

The Last Days on Mars

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Citadel

Citadel

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ward

The Ward

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lord of Tears

Lord of Tears

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
14 Blades

14 Blades

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Triad

Triad

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Firestorm

Firestorm

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Run Silent, Run Deep

Run Silent, Run Deep

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ivory Tower

Ivory Tower

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ilo Ilo

Ilo Ilo

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dungeon Masters

The Dungeon Masters

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gymkata

Gymkata

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Call of Cthulhu

The Call of Cthulhu

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Is Martin Bonner

This Is Martin Bonner

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Roost

The Roost

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Pie

American Pie

1999
×
★★
Read the review Edit this entry