• Christmas in Connecticut

    ★★★★½

  • Laura

    ★★★★★

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★

  • Double Indemnity

  • Lifeboat

  • The Leopard Man

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★★

  • Cat People

  • The Pride of the Yankees

    ★★★★½

  • Yankee Doodle Dandy

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • They Died with Their Boots On

    ★★★★½

  • How Green Was My Valley

  • The Maltese Falcon

  • Sergeant York

    ★★★★½

  • Man Hunt

    ★★★

  • Citizen Kane

  • High Sierra

    ★★★★

  • The Grapes of Wrath

  • The Shop Around the Corner

    ★★★½

  • Young Mr. Lincoln

  • Stagecoach

  • Bringing Up Baby

  • The Informer

  • Vampyr

    ★★★★★

  • M

  • The Passion of Joan of Arc

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½