Sort by

Javo ¯\_(ツ)_/¯ has logged 154 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Atari: Game Over

Atari: Game Over

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Very Good Girls

Very Good Girls

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Horns

Horns

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Banksy Does New York

Banksy Does New York

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Unauthorized Saved by the Bell Story

The Unauthorized Saved by the Bell Story

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hot Coffee

Hot Coffee

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
You Owe Me One

You Owe Me One

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry