Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★★
Edit this entry  
15
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
Edit this entry  
15
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Edit this entry  
13
This Property Is Condemned

This Property Is Condemned

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
Edit this entry  
13
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
Edit this entry  
12
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★
Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Not as a Stranger

Not as a Stranger

1955
×
★★★
Edit this entry  
11
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Niagara

Niagara

1953
×
★★★★
Edit this entry  
05
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lore

Lore

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Edit this entry  
04
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
Edit this entry  
30
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
Edit this entry  
30
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Delirious

Delirious

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
Edit this entry  
29
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
Edit this entry  
28
Bustin' Loose

Bustin' Loose

1981
×
★★
Edit this entry  
27
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★
Edit this entry  
23
Maid

Maid

2021
×
Edit this entry  
22
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Raven

The Raven

1935
×
Edit this entry