jayemefff has logged 96 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Daisy Clover

Inside Daisy Clover

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Perfect High

Perfect High

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Barry

Barry

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fences

Fences

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hoot

Hoot

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Center Stage

Center Stage

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Everything I Have Is Yours

Everything I Have Is Yours

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wanted

Wanted

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Steel Magnolias

Steel Magnolias

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Sincerely, Joe P. Bear

Sincerely, Joe P. Bear

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jew Süss

Jew Süss

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry